Koncept Flow

 

    Sportovní psycholog Mihaly Csikszentmihalyi určil 8 základních složek provázející stav flow. Jsou to:

    Jasné cíle

    Jasné cíle pomáhají člověku nasměřovat pozornost a soustředit mysl. Pokud cíle člověku chybí jeho produktivita klesá, začne být sklíčený, nuda a podrážděnost na sebe nenechají dlouho čekat. Proto je pro člověka důležité stanovovat si jasné cíle, které motivují, usměrňují a energizují jeho myšlenky a činnost. Jejich dosažení mu poskytuje uspokojení a potřebné sebevědomí. Blíže ke stanovování cílů viz Principy stanovování cílů

    Jednou z nejdůležitějších podmínek pro dosažení stavu flow je přesně vědět, čeho se snažíme dosáhnout. Každá sportovní disciplína poskytuje jasné cíle, pravidla a strukturu. V mnoha sportech je cílem získat body. Jak jsou body získány, je jasně definováno pravidly - například umístěním míče do branky, koše, technicky perfektním provedením sportovního prvku atd. Je jasně stanoveno, co je potřeba učinit a vytvořeny strategie, jak těchto cílů dosáhnout. To umožnuje sportovci plné soustředění na jednotlivé herní prvky a dosažení (relativně) maximálního výkonu. To je také jeden z důvodů, proč je sport jednou z nejzábavnějších aktivit, kterou lidé v průběhu svého vývoje vytvořili a které se věnují. 

 

 

    Koncent r ace  (soustředění) 

 

    Abyste si na úvod udělali představu co koncentrace je a jak dobře jste schopni se koncentrovat, vyzkoušejte si toto jednoduché cvičení.

    

    Najděte si klidné místo, kde vás nebude nic vyrušovat. Pohodlně se posaďte, tak aby jste viděli na hodiny/hodinky (nejlépe i se sekundami). Podívejte se kolik je hodin. Zavřete oči a zaměřte svou pozornost na dýchání. Soustřeďte se na nádech a výdech. Nad ničím jiným nepřemýšlejte. Vydržte tak dlouho, dokud vám pozornost nesklouzne k jiné myšlence. Jakmile si to uvědomíte, otevřete oči a podívejte se na hodinky. Kolik sekund, minut uplynulo od té doby, kdy jste oči zavřeli? Pět sekund? Dvacet sekund? Minuta? Pokud jste to vydrželi 5 minut, tak si můžete gratulovat, dosáhli jste výborného výsledku. Většina lidí však při tomto cvičení nedokáže udržet pozornost na svém dechu delší dobu než 30 sekund. Myšlenky v jejich hlavě přeskakují jedna přes druhou. Takovému roztroušenému myšlení se říká "opičí mysl". Pokud se vám toto děje, když sedíte v klidném prostředí se zavřenýma očima, co nastane, když budete v prostředí, kde bude velké množství rušivých vlivů (vlastní pohyb, emoce, stres, soupeř, diváci, nepřízeň počasí, hluk atd.) S největší pravděpodobností vám bude pozornost sklouzávat k rušivým vlivům a nebudete schopni se dostatečně soustředit na vykonávanou činnost. Pouze když se sportovec pozorně soustředí na prováděnou činnost, může dosahovat optimálního výkonu (potažmo výsledků) a stavu flow. Proto je pro sportovce, a nejen pro něj, velice důležité naučit se ovládat svou pozornost! Dobrou zprávou je, že stejně jako pohyb se dá natrénovat i soustředění. Jak si zlepšit svou schopnost soustředit se, naleznete zde: Koncentrace

 

    Přiměřená obtížnost úkolu

    Je zlatým pravidlem konceptu Flow. Vychází z faktu, že stavu flow většinou dosahují lidé, kteří si volí obtížnost úkolu lehce nad svými dosavadními výsledky. Zároveň však jsou si vědomi své schopnosti stanovený úkol úspěšně splnit. V případě, že je úkol příliš lehký zážívá sportovec stavy nudy. V případě, že je příliš obtížný, dostavují se většinou stavy úzkosti. Ty z krátkodobého hlediska zhoršují dosažení optimálního prožitku a výkonu a z dlouhodobého hlediska demotivují sportovce od provádění dané činnosti.

                                         

 

    Jednoznačná zpětná vazba

    Bylo by nemožné provozovat sport, odehrát tenisové utkání, či absolvovat běžecký závod, aniž bychom okamžitě nedostávali zpětnou vazbu. Tenista, který nevidí kam dopadají jeho údery nebo lyžař, který neví jestli projíždí správně trať, by asi brzo ztratil zájem se k takové činnosti vracet, protože by vlastně nevěděl, jak ji vykonává. Ve sportu existuje hned několik zdrojů zpětné vazby. V prvé řadě jsou to zejména smysly sportovce (hmat, zrak, sluch atd.), které zprostředkovávají a doplňují psychické procesy (poznávací, emoční a volní). 

    Když sportovec dosáhne stavu flow, je zpětná vazba jasná, přesná a udržuje sportovce soustředěného. Nemusí se pozastavovat a reflektovat, jak dobře se situace vyvíjí. Sportovec má určitý pocit jistoty, že vše probíhá tak jak má a přibližuje ke stanovenému cíli. 

 

    Pocit kontroly 

    Pocit kontroly přichází s vědomím sportovce, že má potřebné dovednosti pro úspěšné splnění stanoveného úkolu. Jde však o poměrně tenkou hranu. Protože v případě, že má sportovec příliš mnoho kontroly nebo se příliš snaží o její dosažení, ho to od stavu flow oddaluje. Na druhou stranu příliš málo kontroly vytváří u sportovce úzkost a k flow taky nevede. Proto je třeba dostat do rovnováhy úroveň dovedností (tréninkem) a obtížnost úkolu (úrovní stanovených cílů). 

    

    Vnitřní motivace

    Pro dosažení stavu flow je důležité, aby činnost sama o sobě byla pro atleta zábavnou. Pocity uspokojení musí pramenit hlavně ze sportu samotného, ne z externí odměny jako jsou peníze, pochvala, sláva atd. Lidé, kteří jsou vnitřně motivovaní se snaží o to, aby byli kompetentní a jsou sami od sebe odhodlaní danou činnost provádět co nejlépe. Užívají si soutěž, mají rádi akci a vzrušení, chtějí se pobavit. Lidé, kteří sportují z lásky ke sportu, jsou vnitřně motivovaní. Studie zabývající se vrcholovými sportovci, kteří se stali ve svém sportu jedněmi z nejlepších, zjistily, že tito sportovci byli vnitřně motivováni svými osobními cíli spíše než finančními odměnami a společenským uznáním. 

   Dosaženíní stavu flow nejen vnitřní motivaci vyžaduje, ale zároveň ji zvyšuje. Je pro člověka velice příjemným zážitkem, a proto se k němu (resp. činnosti, při které jej zažil) rád vrací.

    

        
        Splynutí činnosti a vědomí
 

    Při naprostém ponoření člověka do sportovní činnosti přichází stav, kdy namísto toho, aby mysl pohlížela na tělo z vnějšku, mysl a tělo splynou v jedno. Ztrácí se pohled na sebe jako na individualitu oddělenou od okolního prostředí. Člověk se začne vnímat jako součást svého sportovního náčinní, svého týmu, svého sportoviště. Tento pocit jednoty mu přináší uvolnění. Člověk vynakládá maximální úsilí, ale energie jako by se dobíjela, než aby ubývala. Činnost je v této fázi velice snadná a spontánní. I kdyby zrovna člověk podával nadlidský výkon, vše mu bude připadat naprosto přirozené. 

    Splynutí člověka s činností (jež je tak charakteristická pro flow) přináší radostné a příjemné pocity. Zpětné vybavení těchto prožitků často přináší nezapomenutelné vzpomínky a bývá zdrojem motivace se k dané činnosti vrátit a také pozitivně ovlivňuje sebevědomí sportovce. 

    

    Změna vnímání času

    Jelikož při stavu flow dochází ke změně stavu vědomí, mění se i vnímání času. Někteří sportovci mluví o zrychleném vnímání času. Příjde jim, že závod, který trval hodinu a půl, jakoby trval pouze 20 minut. Někteří sportovci naopak popisují opačnou změnu vnímání času. Jsou natolik soustředění, že čas jako kdyby se jim zpomalil a jsou schopni si vybavit i velice nepatrné detaily utkání (závodu).

 

 

Zdroje: 

JACKSON, Susan a Mihaly CSIKSZENTMIHALYI. Flow in sportThe key to optimal experiences and performances. 1. vyd. USA: Human Kinetics, 1999. ISBN 0-88011-876-8.

WEINBERG, Robert S., GOULD, Daniel. Foundation of sport and exercise psychology. [s.l.] : [s.n.], 2007. 607 s.

 

                

Váš názor...

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek